Kuc szetlandzki

1 min czytania

Kuce szetlandzkie pochodzą z najdalej wysuniętych na północ od wybrzeży Szwecji wysp, znanych jako Szetlandy. Jest to najmniejsza brytyjska rasa kuców i zarazem jedna z najstarszych. Najwięcej osobników tej rasy znajduje się obecnie w hodowlach na terytorium Holandii. Istnieją dwa gatunki: główny osiągający maksimum 107 cm oraz miniatura niedużo większa niż 86 cm. Przeczytaj nasz artykuł, aby bliżej poznać charakterystykę tych zwierząt!

Charakterystyka

Szetlandy są dość małe, osiągając nie więcej niż 102 cm w kłębie. Ich budowa jest zbita i krępa, a kończyny – krótkie. Mają szerokie czoło i prosty profil twarzowy oraz małe uszy rozstawione szeroko. Wysoka chrapliwość pomaga im przetrwać surowe warunki Wysp Szetlandzkich. Szyja jest gruba, obficie umięśniona i grzebieniasta u ogierów; tułów zaś – nisko osadzony, a kłoda – beczkowata. Nogi szybko zakończone są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich kopyta są ozdobione szczotkami.

Kuc Szetlandzki może mieć różne maści, np. gniadą, kasztanowatą lub myszatą. Włosy grzywy i ogona są długie, proste i gęste. Wyróżnia się podwojenie ilości włosów na zimę, jako cechę adaptacyjną do warunków środowiska wysp Szetlandzkich. Okrywa letnia jest gładka i lśniąca, zimowa puchata, gęsta i posiada dwie warstwy.

Czytaj też: Podstawowe maści koni.

Ruch

Kuce szetlandzkie mają swobodny i lekki ruch. Praca ich stawów  skokowych i nadgarstkowych jest zgodna z normą. Charakterystyczne jest dla tej rasy stawianie tylnych kopyt w śladach przednich nóg.

Temperament

Kuce szetlandzkie są niezależne i samodzielne, ale mogą być wspaniałymi końmi rekreacyjnymi po fachowej opiece i ujeżdżeniu. Kuce są inteligentne, cierpliwe i spokojne, a ich pozytywne cechy charakteru umożliwiają ich wykorzystanie jako wierzchowce dla dzieci oraz do hipoterapii.

Użytkowanie

Szetlandy zostały wykorzystane jako konie polowe, transport towarów, torfu, węgla i jako zaprzęgi do bryczek. Obecnie są one używane często jako konie rekreacyjne dla dzieci i w cyrkach.  Są one również odpowiedzialne za powstanie innych ras koni takich jak amerykańskie szetlandy oraz miniaturowe falabellas.

Sprawdź też: Podstawy jazdy konnej.

Warunki utrzymania

Kuce szetlandzkie to wytrzymałe i odporne zwierzęta. Są tanie w utrzymaniu, a dobrze znoszą niekorzystne warunki środowiska. Nie są wrażliwe i potrafią samodzielnie znajdować pożywienie podczas całorocznego utrzymania na zewnątrz. Często spotykane są w tabunach, a dzikie osobniki można zobaczyć na Wyspach Szetlandzkich oraz w Parku Narodowym Dartmoor.

Pastwisko

Kuce utrzymywane na zewnątrz potrzebują dostępu do pastwiska. Dobrze wykorzystują pastwiska słabej jakości, a chętniej wybierają tymotkę łąkową, życicę trwałą i mietlicę białawą. Potrafią wykorzystać nieużytki, wrzosowiska i zbiorowiska śródleśne. Na pastwiskach powinien być wodopój oraz wiata chroniąca konie przed warunkami atmosferycznymi.

Może Cię zainteresować: Rasy koni.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz