Rodzaje siodeł

2 min czytania

Istnieje wiele rodzajów siodeł dla jeźdźców na różnym poziomie umiejętności. Wybór odpowiedniego siodła może być trudny, ale jest bardzo ważny i powinien być dokonany z uwzględnieniem wygody i bezpieczeństwa jeźdźca. Przeczytaj nasz artykuł, w którym poznasz rodzaje siodeł!

Rodzaje siodeł konnych

Jeździec nie musi znać wszystkich rodzajów siodeł konnych. Siodło dobiera się do rodzaju aktywności – np. siodła skokowe do skoków, siodła westernowe do jazdy w stylu western i tak dalej. Dobór odpowiedniego rodzaju siodła jest ważny, a zarazem dość prosty.

Koniecznie przeczytaj także nasz artykuł Jak osiodłać konia, w którym przekażemy Ci kilka przydatnych wskazówek.

Jakie są rodzaje siodeł?

Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów siodeł, które opisaliśmy poniżej.

 • Siodła damskie – umożliwiające jazdę z obiema nogami po lewej stronie siodła, czyli w taki sposób, jak w XIX wieku kobiety jeździły konno. Tego typu siadła są dłuższe i cięższe, co sprawia, że nie nadają się dla każdego konia.
 • Siodła wszechstronne (inaczej ogólnoużytkowe lub uniwersalne) to siodła rekreacyjne wykorzystywane do ujeżdżania, jazdy w terenie oraz skoków. Nie nadają się do bardziej zaawansowanego sportu, ponieważ zostały zaprojektowane pod kątem jak największej wygody jeźdźca.
 • Siodła skokowe to siodła dedykowane do trenowania skoków przez przeszkody. Mają one stosunkowo płaskie siedzisko, by podążanie za ruchami konia było łatwiejsze. Siodła te posiadają mocno wysunięte, miękko wyściełane poduszki kolanowe dla większej wygody.

→→→ Może Cię zainteresować też: Jak się ubrać na konia.

 • Siodła rajdowe – są przystosowane do długich tras. Cechuje je lekkość i dobre wyprofilowanie, które służy podtrzymywaniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa jeźdźca. Ich budowa zapewnia wygodne także zwierzęciu.
 • Siodła bezterlicowe – wykorzystywane są do hipoterapii, aby umożliwić bliski kontakt jeźdźca z koniem. Można ich używać również podczas jazdy rekreacyjnej.
 • Siodła ujeżdżeniowe – cechują się dużym komfortem, dzięki głębokiemu siedzisku i wywyższonym poduszkom kolanowym. Posiadają one prawie pionową budowę i długie podparcie dla kolan.

→→→ Przeczytaj też: Ile kosztuje utrzymanie konia?

Z jakimi rodzajami siodeł konnych możesz się jeszcze spotkać?

Istnieją jeszcze inne rodzaje siodeł, które jednak spotyka się dużo rzadziej ze względu na to, że są przeznaczone przede wszystkim do sportów konnych, rekonstrukcji historycznych oraz w innych stylów jazdy konnej.

 • Siodła westernowe – są wygodne, zaprojektowane z myślą o długiej jeździe w trudnym terenie. Siodła te są komfortowe dla człowieka i konia, nie obciążając kręgosłupa. Nie powodują także odparzeń ani otarć. Mają charakterystyczny róg do wiązania lassa.
 • Siodła do gry w polo – to siodła zaprojektowane specjalnie, aby ułatwić graczom wbicie piłki do bramki przeciwnika. Polo jest jednym ze sportów konnych, w którym gracze używają długich kijów podczas jazdy na końskim grzbiecie.
 • Siodła dziecięce – od klasycznych siodeł dla dorosłych różnią się tym, że są węższe, głębsze i bardziej miękkie. Zapewniają lepsze dopasowanie do anatomii dziecka. Często mają przypinane bloki kolanowe, aby poprawić samopoczucie małych jeźdźców.
 • Siodła żołnierskie – są obecnie spotykane głównie na pokazach rekonstrukcyjnych. Posiadają wysoki łęk, umożliwiający utrzymanie się w siodle podczas szybkiego biegu. Zwane są również kulbakami.
 • Wyścigowe siodła – cechują się małym rozmiarem, lekkością i  odpowiednią konstrukcją, która umożliwia koniowi jak najszybszy bieg. Niestety, powoduje ona, że siodło jest niewygodne dla jeźdźca.

Sprawdź też: Dlaczego warto podkuwać konia?

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile lat żyje koń? 

Zrozumienie długowieczności koni może być nieco zawiłe, z ich przewidywanym wiekiem oscylującym pomiędzy 25 a 40 latami — co wydaje się być zarówno długim,...
Konie Tara
2 min czytania

Koń srokaty

Hodowanie tych koni nie jest prostym zadaniem. Wielu entuzjastów piebaldów, którzy pragną źrebaka od swojej jednobarwnej klaczy, i pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz