Jak obstawiać wyścigi konne?

2 min czytania

Nie ulega wątpliwości, że wyścigi konne dały początek firmom bukmacherskich. Brytyjskie tory roiły się od osób typujących zmagania wierzchowców. Obecnie, potyczki można typować u wielu bukmacherów. Jak więc obstawiać wyścigi konne?

Podstawowe informacje o wyścigach koni

Myśląc o zakładach bukmacherskich, na pierwszy plan wysuwają się takie dyscypliny, jak piłka nożna, siatkówka czy tenis. To one przyciągają największą uwagę miłośników obstawiania sportu. W ostatnim czasie da się jednak zaobserwować wzrost zainteresowania wyścigami koni.

Ci, którzy omijali tę dyscyplinę, mogą zastanawiać się, jak obstawiać wyścigi koni? W dalszej części przedstawimy najważniejsze informacje dla wszystkich osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym właśnie sportem.

Zasady rywalizacji wierzchowców

Wyścigi konne posiadają wyraźnie określone zasady. Po starcie, który następuje po uwolnieniu koni z boksów, rozpoczyna się gonitwa. Zadaniem wierzchowców jest przekroczenie finiszu jako pierwszego. Istnieje jednak pewien warunek – dżokej musi znajdować się na grzbiecie konia w momencie osiągnięcia mety. Upadek zawodnika może doprowadzić do dyskwalifikacji i wpłynąć na wynik wyścigu. Dżokeje nie mają prawa przeszkadzać sobie nawzajem podczas rywalizacji.

Główne rodzaje wyścigów

Przytoczone wyżej gonitwy konne to forma rozrywki, która cieszy się największym zainteresowaniem. Nie jest to jednak jedyna formuła. Istotne jest, że wyścigi mogą przyjmować wiele innych postaci, takich jak rywalizacja kłusaków.

Forma samego wyścigu konnego również się różni. Najbardziej powszechne są flat racing (rywalizacja na płaskim torze) oraz boxed racing (sprint na krótkim odcinku). Wspomnieć warto też o flat racing – gonitwie z przeszkodami. Entuzjaści tego rodzaju rywalizacji argumentują, że dodatkowe przeszkody nadają wyścigom zupełnie nową dynamikę.

Jakle konie startują w wyścigach?

W wyścigach konnych startują zwierzęta, które są odpowiednio szkolone i przygotowywane do rywalizacji. W poszczególnych zawodach mogą wziąć udział wierzchowce konkretnej rasy, co jest uwzględnione w regulaminach. Najczęściej są to konie czystej krwi arabskiej, czystej krwi angielskiej lub półkrwi angielskiej/arabskiej.

Konie wyścigowe są również podzielone na dwie kategorie: wyścigowe i kłusaki. Pierwsze z nich biorą udział w najbardziej dynamicznych gonitwach. Natomiast drugie rywalizują ze sobą w pozostałych konkurencjach.

Jakie rodzaje typów na wyścigi konne można znaleźć u bukmachera?

Wyścigi konne to przede wszystkim gonitwy.  Największą popularnością cieszą się zakłady, w których gracz typuje zwycięzcę danego wyścigu. Zasady są przejrzyste – wygrywamy wtedy, gdy wytypowany koń jako pierwszy przekroczy linię mety.

Warto pamiętać, że w wyścigach konnych nie brakuje wyraźnych faworytów. Co za tym idzie, kursy na niektóre konie wyścigowe nie należą do najatrakcyjniejszych.  Można więc spróbować innych zakładów, które ma w swojej ofercie m.in. bukmacher BETFAN.

Przykładem są zakłady Exacta/Forecast. Gracz wskazuje konie, które ukończą gonitwę odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu. Z kolei w typach Trifect lub Superfect typuje trzy bądź cztery pierwsze lokaty.

Innym rozwiązaniem są zakłady H2H. Jak obstawiać tego typu wyścigi konne? Bukmacher ustala zróżnicowane pary wierzchowców, a gracz wskazuje zwycięzcę.

Wyścigi konne dla początkujących – jak obstawiać?

Rywalizacja koni różni się od piłki nożnej czy tenisa, jeśli chodzi o typowanie. Aby skutecznie obstawiać wyścigi konne, warto poznać podstawowe reguły. Na co zwracać uwagę przy tego typu zakładach?

Dobrą praktyką na początek przygody jest stawianie mniej ryzykownych zakładów. Można przyjrzeć się typom Place/Show. Gracz wskakuje konia, który powinien zająć miejsce na podium, bez określania konkretnej lokaty. To dobry sposób, aby ograniczyć ryzyko porażki.

W gonitwach konnych często mamy do czynienia ze zdarzeniami losowymi. Powyższy typ zakładów jest więc alternatywą dla standardowych zakładów polegających na wskazaniu zwycięzcy. Warto z tego skorzystać, nawet kosztem mniejszej wygranej.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz