Jazda konna podstawy

2 min czytania

Choć jazda konna wydaje się elitarnym sportem, istnieje wiele szkółek, które oferują naukę jazdę dla osób bez doświadczenia w przystępnych cenach. Dzięki temu każdy może spróbować swoich sił i zdecydować, czy to sport dla niego. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed pierwszą lekcją i ile czasu zajmie Ci opanowanie podstawowych umiejętności! 

Jazda konna – jak zacząć jeździć? 

Jazdę konną można uprawiać w każdym wieku, o ile posiada się odpowiednie zdolności. Te można nabyć poprzez uczestnictwo w lekcjach organizowanych przez specjalne szkółki jeździeckie, które oferują pomoc profesjonalnych instruktorów oraz dobór konia do predyspozycji i warunków przyszłego jeźdźca.

Co warto wiedzieć przed pierwszą jazdą?

Należy pamiętać, że nauka jeździectwa to nie tylko regularne pojawianie się na zajęciach i siadanie na zwierzę. Na lekcjach uczeń zostaje zaznajomiony również z czyszczeniem i siodłaniem konia, sprzątaniem boksu oraz ogólnym oporządzeniem konia. 

Wszystko dlatego, że konie są zwierzętami płochliwymi i należy stopniowo budować z nimi relacje. Dla osób bez wcześniejszego doświadczenia wybiera się konie o cierpliwym i spokojnym usposobieniu, ale mimo to zawsze należy zachować środki ostrożności. Po pierwsze nie można podchodzić do zwierzęcia od tyłu. Przy pierwszym spotkaniu warto najpierw dać znać o swojej obecności w boksie, np. wymawiają jego imię, a dopiero spokojnie podejść bliżej.

Wbrew rozpowszechnionym w filmach obrazom, na konia zwykle wsiada się przy pomocy podstawionych schodków, aby nie obciążać jego grzbietu. Początkowe lekcje odbywają się na lonży, czyli specjalnej lince, która ułatwia naukę utrzymywania się w siodle.

Nauka jazdy konnej dla dzieci – podstawowe informacje 

Lekcje jazdy konnej mogą rozpocząć nawet maluchy w wieku 3 lat. Warto jednak wiedzieć, że do 8. roku życia (lub osiągnięcia powyżej 145 cm wzrostu) dzieci tak naprawdę jeżdżą nie na koniach, a na kucykach, które są dopasowane do ich potrzeb.

W przypadku dzieci szczególnie zwraca się uwagę na bezpieczne, spokojne i cierpliwe usposobienie zwierzęcia. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by maluchy rozpoczęły naukę jazdy. Dobrze jest jednak zadbać o odpowiednie psychiczne przygotowane pociechy do kontaktu z koniem, ale również uczulić na słuchanie poleceń instruktora.

Nauka jazdy konnej dla dorosłych – podstawowe informacje 

Naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. Większość ośrodków oferujących taką usługę posiada wiele koni o różnorodnym temperamencie i budowie ciała, co pozwala na odpowiednie dopasowanie ich do parametrów przyszłego jeźdźca. Dzięki temu jazda będzie możliwe jak najbezpieczniejsza i da realną możliwość oceny, czy to sport właśnie dla niego.

Jak długo trzeba się uczyć, aby zacząć jeździć? 

Nie ma uniwersalnego określenia czasu, w którym da się nauczyć jazdy konnej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Zwykle jednak na podstawy należy poświęcić kilka tygodni. 

Po opanowaniu utrzymywania równowagi w siodle w różnych chodach konia – stępie, kłusie i galopie, można odstawić lonżę i zacząć ćwiczenia techniczne na placu. Można także wyjeżdżać w teren, co zwykle odbywa się w formie spacerów po lesie z instruktorem. 

Warto przeplatać na zmianę jazdę w terenie oraz ćwiczenia na planu, aby opanować zarówno różne naturalne sytuacje, jak i kwestie techniczne.

Podstawowe techniki jazdy konnej

Technika jazdy konnej jest bardzo ważna głównie w odniesieniu do bezpieczeństwa jeźdźca, dlatego należy już od pierwszej lekcji stosować się do poleceń instruktora, dzięki czemu wszelkie wady i nieprawidłowe zachowania będą korygowane.

Istnieje wiele ćwiczeń, które pozwalają na poprawę techniki jazdy. Jedną z nich jest trenowanie jazdy od punktu do punktu. Inną jest tzw. jazda po drążkach, która polega na przechodzeniu między lub najeżdżania na środek drążków w intensywnych kolorach, rozłożonych na podłożu.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Koń ardeński 

Ardeński konik — potężny przedstawiciel koni zimnokrwistych. Sprawdź również: Koń falabella. Praktyczne Zastosowanie Konie z rasy Ardeny są głównie wykorzystywane do ciężkich zadań rolniczych....
Konie Tara
1 min czytania

Koń Falabella

Falabella to najmniejsza na świecie odmiana koni. Sprawdź także: Kuc szetlandzki.  Praktyczność Konie Falabella, ze względu na swoje wymiary, są zasadniczo zwierzętami kompanią. Mogą...
Konie Tara
54 sec read

Dodaj komentarz