Koń arabski 

2 min czytania

Konie arabskie to gorącokrwiste wierzchowce, które wyróżniają się spośród innych raz charakterystycznym wyglądem. To ich ogromna zaleta, choć nie są wykorzystywane jedynie na pokazach, a często w celach użytkowych. Sprawdź, jak rozpoznać konia arabskiego i ile trzeba za niego zapłacić.

Koń arabski – wygląd

Konie arabskie charakteryzuje unikalny wygląd. Mają lekką sylwetkę wpisaną w kwadrat i są stosunkowo niewielkie – ogiery osiągają do 155 cm w kłębie. Wszystko za sprawą setek lat niekorzystnych warunków hodowlanych. Konie musiały być dość małe, wytrzymałe i lekkie.

Konia arabskiego poznać można po długiej, łabędziej szyi oraz prostej lub szczupaczej głowie, którą wieńczą szeroko otwarte nozdrza. W kłusie i galopie wyróżnia się ogon, który jest uniesiony u nasady.

Ruch konia arabskiego również wyróżnia się na tle innych ras. Miłośnicy tych zwierząt uważają, że nie jest to zwykły bieg, a “fruwanie”, co spowodowane jest lekkim i miarowym tempem.

Konie tej rasy dożywają nawet 30 lat. Są długowieczne i przy odpowiedniej opiece nie doświadczają wielu chorób. Dorosłość osiągają w wieku 5 lat.

Koń arabski – typy

Typów koni arabskich jest wiele, natomiast istnieją 3 najpopularniejsze. Należą do nich:

  • kuhailan – ma prosty profil i dużą głowę osadzoną na mocnej szyi, a wywodzi się od koni bojowych i użytkowych – są to zwykle konie maści gniadej,
  • munighi – również ma prosty profilu, a do tego skośne łopatki i wydłużone nogi, najlepiej sprawdzają się na krótkich dystansach – są zwykle maści kasztanowatej,
  • saklavi – rasa o najbardziej charakterystycznym wyglądzie – cechuje ją szczupła i lekka budowa oraz szczupacza głowa z dużymi nozdrzami, najczęściej konie te przeznaczone są na pokazy oraz pod siodło damskie, choć są wytrzymałe i dobrze radzą sobie na długich dystansach, zwykle występują w maści siwej.

Umaszczenie koni arabskich 

Konie arabskie można spotkać we wszystkich typach umaszczenia poza srokatym, czyli plamiastym. Coraz częściej występują w maści białej, co jest szczególnie pożądane na pokazach, ale także także w ujeżdżaniu. Wyjątkowe są również konie arabskie czarne, które są bardzo rzadko spotykane.

Problemy zdrowotne koni arabskich 

Konie rasy arabskiej nie są szczególnie chorowite, choć miewają problemy zdrowotne, które dotyczą występują głównie ze względu na warunki hodowli. Osobniki czystej krwi arabskiej, które są trenowane do zawodów lub często biorą udział w gonitwach są narażone na urazy kończyn. U szczególnie wrażliwych zwierząt mogą występować wrzody żołądka, spowodowane stresem.

U koni arabskich pojawiają się również typowe dla gatunku choroby. Do najczęstszych zaliczyć można ochwat, czyli chorobę tworzywa kopytowego, spowodowaną zwykle nieodpowiednią pielęgnacją lub warunkami przetrzymywania. Mogą zdarzać się też kolki i zatrucia, które zwykle mają związek ze spożywaniem niedozwolonych dla koni pokarmów np. jabłek i niektórych gatunków roślin.

Koń arabski – cena

Na cenę konia arabskiego składa się jego pochodzenie, cechy wyglądu, cel zakupu oraz sposób użytkowania. Osobniki o zwykłym rodowodzie z mniejszych hodowli można nabyć już od około 4000 zł. Znacznie większy budżet należy przeznaczyć na konie z prestiżowych linii czy posiadające szczególne cechy – to wydatek rzędu od 20 000 zł do 100 000 zł. Najdroższą klacz czystej krwi sprzedano z hodowli w Janowie Podlaskim – Pepita została kupiona za prawie 1,5 miliona euro.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz