Choroby koni

2 min read

Choroby koni

Choć w Polsce każdy zna powiedzenie „końskie zdrowie”, to niestety nawet konie zapadają na choroby. Przeczytaj nasz artykuł, w którym opisaliśmy najczęstsze choroby koni. Dzięki temu możesz je łatwiej rozpoznać oraz zacząć leczenie.

Najczęstsze choroby koni – jakie są niepokojące objawy?

Najczęściej występujące u koni choroby to m.in. grypa, ochwat, kolka czy wrzody. Niepokojące sygnały zmian chorobowych u konia to przede wszystkim:

  • utrata wagi,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • nerwowość,
  • problemy skórne,
  • przyspieszone tętno lub oddech,
  • apatia,
  • zmniejszone lub zwiększone wydalanie moczu,
  • intensywne pocenie.

Należy być czujnym w przypadku jakichkolwiek zmian w zachowaniu zwierzęcia, ponieważ nie pokazują one bólu. W wielu sytuacjach schorzenie jest widoczne dla człowieka dopiero wtedy, kiedy choroba wejdzie już w zaawansowany etap. Z tego powodu bardzo ważna jest ciągła obserwacja i zwracanie uwagi na wszystkie zmiany w zachowaniu oraz wyglądzie. Szybka wizyta u lekarza weterynarii w wielu przypadkach może być na wagę złota.

→→→ Sprawdź też: Rasy koni.

Choroby kopyt u koni – ochwat

Najczęstszą chorobą, która dotyka kopyt końskich jest ochwat, powodujący zapalenie tworzywa kopytowego i prowadzący do ich deformacji. Ważne jest, aby jak najszybciej reagować na objawy, czyli wysuwanie przednich kończyn, gorące kopyta, zwiększony puls tętnic palcowych i podwyższona temperatura ciała.

Głównymi przyczynami ochwatu są: niewłaściwa dieta, uszkodzenia mechaniczne, zbyt mała lub zbyt duża ilość ruchu. Leczeniem tego schorzenia koniecznie musi zająć się specjalista.

Choroby skóry u koni – gruda i odsednienie

Popularne choroby skóry u koni to gruda i odsednienie. Gruda jest zapaleniem skóry, które może być powstrzymane dzięki zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych. Leczenie polega na regularnym odkażaniu oraz stosowaniu preparatów leczniczych.

Odsednienie to zapalenie tkanek pod siodłem lub w okolicy kłębu, którego przyczyną zwykle jest niewłaściwe dobranie sprzętu. Aby wyleczyć to schorzenie należy dać koniowi odpocząć i stosować aseptyczne okłady chłodzące oraz glinki i żele chłodzące.

Wrzody

Wrzody są powszechne u koni, a według badań cierpi na nie aż do 90% zwierząt wyścigowych, 80% sportowych i 56% rekreacyjnych. Najczęstsze przyczyny wrzodów to złe odżywianie i stres. Zdrowa dieta dla konia powinna obejmować głównie objętościową paszę włóknistą.

W przypadku tego schorzenia weterynarz wykonuje gastroskopię celem określenia stopnia wrzodów przed leczeniem. Leczenie natomiast może obejmować leki obniżające produkcję kwasu oraz zalecenie nowej diety, bywa też uwzględniane wykluczenie owsa.

Kolka

Kolka jest niebezpieczną chorobą układu pokarmowego, która dotyka dużej liczby koni. Jej główne przyczyny to m.in. zaczopowanie jelita, przeładowanie żołądka, zapiaszczenie jelita ślepego lub zapętlenie jelita. Objawy tej dolegliwości to: brak apetytu, apatia, niepokój, pokładanie się i tarzanie, przyspieszone tętno i oddech oraz uderzanie tylnymi nogami w brzuch. Aby uniknąć kolki, należy dbać o systematyczną aktywność ruchową konia, odpowiedni dobór paszy i regularne odrobaczanie.

Grypa

Objawy grypy u koni są dość podobnie jak u ludzi: kaszel, wysoka temperatura, wyciek z nosa i apatia. Aby uniknąć tej choroby, należy dbać o higienę w stajni oraz zapewniać koniu świeże powietrze.

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej jakości słomy i siana oraz unikanie wstawania spoconego konia do stajni. W przypadku pojawienia się u konia objawów grypy należy wezwać weterynarza.

Zołzy

Zołzy są chorobą gardła i górnych dróg oddechowych u koni, wywołaną przez paciorkowce. Choroba jest zaraźliwa i może być przekazywana poprzez bezpośredni kontakt lub przedmioty. Konie młode, słabe i źrebięta są najbardziej podatne na to zakażenie.

Objawy początkowe są podobne do przeziębienia. Zołzy leczone są antybiotykami, odpoczynkiem i zmianą diety. Niewyleczona choroba może prowadzić do śmierci konia.

Jak obstawiać wyścigi konne?

admin
1 min read

Najwyższy koń świata

admin
31 sec read

Kuc szetlandzki

admin
1 min read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *