Umaszczenie siwe to jedna z podstawowych maści występująca u wielu ras koni. Czy jego nazwa ma przełożenie na wygląd? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak rozpoznać konia siwego. Dowiesz się też, jakiej pielęgnacji wymaga i jakie są najpopularniejsze rasy w tej maści.
Koń siwy – wygląd
Maść siwa często mylona bywa z białą, choć są to dwa zupełnie różne rodzaje. Umaszczenie siwe to wzór białych włosów. Siwaki mają ciemną skórę, która jest świetnie widoczna w okolicy oczu, chrap i genitaliów. Wstępuje na niej przewaga białego włosa z domieszką włosów zabarwionych. Grzywa i ogon mogą mieć barwę czarną, szarą lub biało-czarną.
Istnieje wiele odmian tego umaszczenia, które cechują inne odcienie. Są one zależne w głównej mierze od stopnia wysiwienia oraz wyjściowej maści. Są to barwy:
- jasnosiwa – biała sierść, a kończyny i zad nieco ciemniejsze,
- szpak miodowy – takie umaszczenie oznacza, że zwierzę siwieje z maści kasztanowatej, a jego sierść przybiera kolor rdzawo-biały,
- szpakowata i jabłkowita – u koni siwych jabłkowitych występuje sierść w szarym kolorze z jasnymi plamami,
- ciemnosiwa – sierść barwy burej,
- szpak różany – koń siwieje z barwy gniadej, a jego sierść staje się brunatnobiała,
- dropiata – to umaszczenie cechuje biała sierść pokryta niewielkimi czarnymi lub rudymi kropkami,
- mlecznosiwa – kolor sierści jest intensywnie biały, a domieszka włosów nie jest widoczna.
Czym jest wzór postępujący?
Maść siwa to tak zwany wzór postępujący. Oznacza to, że źrebięta po urodzeniu nie są siwe, ale gniade, kare lub kasztanowate. Dopiero z wiekiem zaczynają siwieć. Aby rozpoznać, czy małe zwierzę będzie siwkiem, należy przyjrzeć się jego oczom. Najprawdopodobniej tak, jeśli jego rzęsy będą białe. Konie mogą siwieć bardzo szybko lub w powolnym tempie, a czasem nawet nie osiwieć do końca. Często można spotkać konie siwe w hreczce, czyli z pozostałościami barwy bazowej w postaci małych plam.
Siwek – pielęgnacja
Pielęgnacja siwków nie różni się zbytnio od tej u koni innych ras. Sierść należy regularnie czyścić, rozczesywać ogon i grzywę, sprawdzać stan uszu, oczu i całego pyska oraz precyzyjnie czyścić kopyta. Na jasnej sierści bardziej niż na innych widoczne są zabrudzenia, dlatego trzeba konie siwe myć o wiele częściej i z dużą dokładnością.
Siwy koń – najpopularniejsze rasy
Wiele ras koni posiada umaszczenie siwe. Zazwyczaj jest to ich jedyna lub główna maść. Do tej grupy należą m.in.:
- angloarab shagya,
- camargue,
- irish draught,
- koń andaluzyjski,
- kłusak orłowski,
- koń buloński,
- koń czystej krwi arabskiej,
- koń lipicański,
- koń luzytański.