Koń fryzyjski 

1 min czytania

Koń fryzyjski, inaczej friesian, jest jedną z ras zimnokrwistych. Często wykorzystuje się go do powożenia i ujeżdżania za sprawą jego budowy oraz charakteru. Na całym świecie ta rasa posiada wielu miłośników, których zachwyca dostojny ruch zwierzęcia. Sprawdź, jak wygląda koń fryzyjski i jakie ma cechy!

Koń fryzyjski – wygląd 

Konie fryzyjskie to średnia rasa zimnokrwista. Minimalny wzrost klaczy wynosi 154 cm, natomiast średnia dla obu płci to 160 cm. Nie istnieje górna granica, więc czasem można spotkać fryzy mierzące nawet 180 cm. Nie należy traktować tego jako defekt, jeśli wysoki wzrost nie wpływa na harmonijną budowę ciała i inne charakterystyczne cechy rasy, np. chód.

Budowa konia fryzyjskiego 

Konie fryzyjskie wyróżniają się mocną budową ciała oraz elegancją. Ich głowy są długie i lekko szczupacze, a uszy niewielkie. Z kolei oczy mają duże i błyszczące. Wygięty profil charakteryzuje szyję fryzów, która przypomina łabędzia. Jest ona umięśniona, co pozwala na wykorzystanie tej rasy do jazdy w powozach. Łopatki konia są skośne, natomiast żebra nie mogą być beczkowate. W tylnych kończynach udo jest długie, a przednie są proste. Cała sylwetka konia musi być harmonijna, co jest szczególnie cenione podczas pokazów.

Koń fryzyjski – umaszczenie 

Konie fryzyjskie występują jedynie w maści karej. Zdarzają się również osobniki kasztanowate, jednak taka cecha wyklucza je z hodowli, więc nie jest pożądana. Wroni odcień nie jest dopuszczalny. Konie te muszą być koloru kruczoczarnego. Klacz fryzyjska oraz wałach mogą posiadać małą, białą gwiazdkę na czole. 

Koń fryzyjski – charakter 

Charakter koni fryzyjskich sprawia, że są bardzo często wybierane do jazdy. Są przyjazne człowiekowi i chętnie współpracujące, szczególnie gdy relacja oparta jest na wzajemnym zrozumieniu i braku przemocy. Fryzy są cierpliwe, dzięki czemu mogą na nich jeździć nawet początkujący jeźdźcy. Dobrze wypadają podczas kontaktu z dziećmi, a także z osobami niepełnosprawnymi. Właśnie dlatego ta rasa jest często wykorzystywana podczas hipoterapii.

Koń fryzyjski – choroby 

Konie fryzyjskie są narażone szczególnie na schorzenie skórne, jakim są narośle na skórze występujące w różnych kształtach. Zwykle pojawiają się na wysokości pęcin. Nie tylko rasa determinuje pojawienie się choroby. Wpływ na to mogą mieć również:

  • pasożyty,
  • alergie kontaktowe,
  • urazy (szczególnie kończyn),
  • przebyte infekcje,
  • zmiany żywienia – dawki i pokarmu,
  • nieprawidłowe warunki życia.

Ile kosztuje koń fryzyjski? 

Źrebaki konia fryzyjskiego kosztują zwykle około 15000 zł (ogier ze zwykłej linii). Klacze z reguły bywają droższe. Konie, które nie ukończyły 4. roku życia to koszt nawet do 25000 zł. Do 35000 zł trzeba zapłacić za ujeżdżonego ogiera lub wałacha. W tym przypadku również droższe są klacze, a ich cena waha się w przedziale od 25000 zł do 33000 zł.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz