Koń andaluzyjski  

1 min read

Koń andaluzyjski

Koń andaluzyjski to jedna z ras gorącokrwistych. Często można zobaczyć go na pokazach oraz na zawodach w ujeżdżaniu. Jest ceniony nie tylko ze względu na wygląd, ale także usposobienie, która pozwala na nawiązanie z nim bliskiej relacji oraz efektywne szkolenie. Sprawdź, jak rozpoznać konia andaluzyjskiego i co cechuje tę rasę! 

Koń andaluzyjski – charakterystyka 

Koń andaluzyjski to rasa gorącokrwista, wywodząca się prawdopodobnie z południowej Hiszpanii. Jego oryginalna nazwa brzmi Pura Raza Española, co oznacza czystą rasę hiszpańską. Z tego powodu koń andaluzyjski nazywany jest również koniem hiszpańskim.

Rasę tę zalicza się do koni iberyjskich. Do XVII wieku hodowali je głównie kartuscy mnisi, których celem było zapobieganie domieszkom innych krwi. Po tym okresie konie andaluzyjskie były bliskie wyginięcia, właśnie ze względu na krzyżowanie. Pierwszą Księgę Hodowlaną Koni Andaluzyjskich założono w roku 1912.

Koń andaluzyjski – wygląd 

Koń andaluzyjski jest niewielki. Prawdopodobnie pochodzi od dawno hodowanych na terenach Hiszpanii kuców. Osobniki tej rasy dorastają do 150 cm w kłębie. Ich ciało wpisane jest w prostokąt. Jest proporcjonalne, choć nieco wydłużone. Charakteryzuje je głowa z delikatnym garbem nad nosem. Szyja jest mocna, a oczy i uszy duże. Dzięki nim koń wygląda na skupionego oraz inteligentnego.

Koń andaluzyjski – umaszczenie

Konie andaluzyjskie najczęściej spotkać można w umaszczeniu białym, chociaż wcale nie jest to jego poprawna nazwa. Tak naprawdę jest ono siwe, a kolor sierści może mieć barwę od białej do lekko siwej. Występują także warianty siwe w kropki i jabłkowite.

Czasem zdarzają się też konie andaluzyjskie izabelowate, czyli w maści pochodnej od kasztanowej, która występuje w trzech odcieniach – od jasnożółtego do ciemnozłotego.

Konie andaluzyjskie są wykorzystywane przede wszystkim podczas pokazów, gdzie szczególnie pożądana jest maść biała. Dość rzadko spotykane są również inne umaszczenia – np. gniade lub kare.

Koń andaluzyjski – zachowanie 

Charakter to jedna z kluczowych cech konia andaluzyjskiego, dzięki której jest on tak ceniony. Dobrze prowadzone konie są łagodne i cierpliwe, ale także odważne i wytrzymałe. Bardzo przywiązują się do ludzi. Czasem jednak mogą pokazać swój wybuchowy temperament, szczególnie ogiery. Szkolenie tych zwierząt jest dość łatwe dzięki ich wysokiej inteligencji.

Cena konia andaluzyjskiego

Cena wierzchowców tej rasy zależna jest od wielu czynników. Należą do nich:

  • rodowód,
  • użytkowość,
  • wiek,
  • przeznaczenie,
  • linia, z której pochodzi
  • przebyte przeszkolenie,
  • wykonane badania konkretnego osobnika oraz całej linii.

Z powodu tak dużej ilość aspektów, które bierze się pod uwagę, trudno określić stałą cenę konia andaluzyjskiego. Niektóre wierzchowce można nabyć już za około 20 000 zł, inne za 100 000 zł. 

Warto pamiętać, że podczas zakupu należy dokładnie sprawdzić dokumenty zwierzęcia oraz jego stan fizyczny. Rasowe konie andaluzyjskie kupisz jedynie w hodowlach zarejestrowanych w Księgach Stadnych Hiszpańskiego Związku Hodowców Koni P.R.E.

Jak obstawiać wyścigi konne?

admin
1 min read

Najwyższy koń świata

admin
31 sec read

Choroby koni

admin
2 min read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *