Jak osiodłać konia? 

1 min czytania

Siodłanie konia jest ważną umiejętnością dla jeźdźca. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł. Jest to poradnik, który pokazuje, jak prawidłowo osiodłać i rozsiodłać konia.

Siodłanie konia

Siodłanie konia wymaga zachowania pewnych środków ostrożności, aby uniknąć skrzywdzenia zwierzęcia. Niewłaściwe siodłanie powoduje ból pleców i rany na grzbiecie od sprzętu jeździeckiego.

→→→ Sprawdź też: Rodzaje siodeł.

Siodłanie konia krok po kroku

  1. Przed nałożeniem siodła konie muszą zostać wyczyszczone. Podczas czyszczenia należy uważać, aby uniknąć odparzeń skóry. Szczotkujemy płynnymi ruchami od głowy do zadu, usuwając wszelkie zabrudzenia i układając sierść konia w jednym kierunku.
  2. Stajemy po lewej stronie konia. Nakładamy czaprak (lub potnik) tuż przy grzywie. Lekko przesuwamy go do tyłu, by wyrównać sierść pod nim. Upewniamy się, że czaprak jest równo położony i nie ma zagiętych lub pomarszczonych elementów.
  3. Na czaprak nakładamy żel lub podkładkę, a później siodło. Alternatywnie możemy nałożyć siodło bezpośrednio na czaprak. Siodło musi być dobrze dopasowane.
  4. Dłonią sprawdzamy, czy sierść pod siodłem jest ułożona gładko.
  5. Popręg należy opuścić, jeśli jest przypięty do siodła.  Musi on osunąć się na nogę, bez uderzenia konia.
  6. Popręg należy przypiąć od dołu po prawej stronie. Następnie przechodzimy na drugą stronę zwierzęcia i przypinamy go w tym samym miejscu po lewej stronie. Wszystkie czynności powinny zostać wykonane delikatnie, aby nie zaniepokoić konia.  Popręg zaciskamy stopniowo.
  7. Następnie sprawdzamy, czy popręg nie jest za luźny. Musi on być dobrze dopasowany, aby uniknąć upadku z konia.
  8. Teraz kolej na dopasowanie strzemion. Zaciskamy dłoń w pięść i stajemy przy koniu. Dłoń powinna znajdować się na wysokości końca puślisk. Sprawdzamy, czy strzemiona kończą się pod pachami, by ustalić odpowiednią długość puślisk.
  9. Przywiąż konia, żeby nałożyć siodło. Ściągnij kantar i załóż ogłowie. Przerzuć wodzę przez szyję konia. Jedną ręką chwyć wędzidło, a drugą paski policzkowe. Delikatnie wsadź wędzidło do pyska konia, podciągając ogłowie do góry. Przekładaj ogłowie przez uszy konia.

→→→ Może zainteresować Cię także: Jak się ubrać na konia?

Jak rozsiodłać konia?

Rozsiodłanie konia może być przeprowadzone po powrocie do boksu. W pierwszym kroku należy zdjąć siodło i ogłowie – można poprosić o pomoc silniejszą osobę, jeżeli te elementy są zbyt ciężkie do usunięcia samodzielnie. Po rozsiodłaniu, wędzidło czyści się pod bieżącą wodą i odkłada na miejsce. Na koniec koń powinien zostać wyczesany szczotką. Trzeba też usunąć zabrudzenia zgrzebłem, a kopyta wyczyścić kopystką.

Czytaj też: Dlaczego należy podkuwać konia?

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz