Chody konia

2 min czytania

Każdy miłośnik koni oraz przyszły jeździec powinien znać wszystkie sposoby poruszania się tych zwierząt. Określają je specjalne nazwy, które dla laika mogą niewiele znaczyć, a w praktyce na ich podstawie można określić prędkość, liczbę uderzeń kopyt czy kolejność ich stawiania. Sprawdź, jakie nazwy noszą wszystkie chody konia i czym się charakteryzują.

Chody konia – rodzaje 

U koni wyróżnić można cztery rodzaje podstawowe chodu (stęp, kłus, galop i cwał) oraz dwa dodatkowe, które występują nie u wszystkich ras (inochód i tolt). 

Stęp

Stęp jest najwolniejszym z chodów konia oraz jedynym, podczas którego 3 nogi zwierzęcia jednocześnie pozostają na ziemi. Jest to chód czterotaktowy i symetryczny. Koń stawia najpierw lewą tylną nogę, później lewą przednią, następnie prawą tylną, a na końcu prawą przednią.

W jeździectwie wyróżnianych jest 5 rodzajów tego chodu:

 • stęp pośredni – dość energiczny chód, podczas którego ślady kopyt tylnych delikatnie nachodzą na ślady przednich,
 • krok hiszpański – chód z wysoko podnoszonymi przez konia nogami,
 • stęp wyciągnięty – kroki konia są bardzo wyciągnięte, a ślady kopyt tylnych są przed śladami przednich,
 • stęp zebrany – krótkie, ale energiczne kroki; ślady kopyt tylnych nie przekraczają śladów kopyt przednich (są za nimi lub pokrywają je),
 • stęp swobodny (stęp na długiej wodzy) – chód używany podczas przerw w pracy, ze względu na możliwość swobodnego wyciągnięcia szyi i obniżenia głowy przez konia.

Kłus

Kłus to chód dwutaktowy i symetryczny. Koń odbija się od podłoża dwoma przeciwległymi nogami jednocześnie – prawą tylną i lewą przednią lub prawą przednią i lewą tylną.

Istnieją 4 rodzaje tego chodu:

 • kłus wyciągnięty – koń jak najmocniej wyciąga kończyny,
 • kłus pośredni – krok jest delikatnie wydłużony,
 • kłus roboczy – naturalny chód konia, jest rytmiczny i niewymagający wysiłku,
 • kłus zebrany – krótkie i sprężyste kroki.

Czasami można spotkać u koni tzw. szłap, czyli nieprawidłowy kłus. Oznacza to, że przeciwległe kończyny stawiane są przez zwierzę niemal jednocześnie, przez co zamiast dwóch uderzeń kopyt można usłyszeć cztery. W galopie mówi się o skokach –  jeden skok nazywany jest foulée.

Galop

Galop jest szybkim, niesymetrycznym chodem trzytaktowym. Można określić go jako bieg konia. Można wyróżnić galop z prawej lub lewej nogi, w zależności od tego, która para kopyt znajduje się bardziej z przodu. Zwykle jest to uwarunkowane kierunkiem ruchu, a u większości koni do przodu wysuwa się wewnętrzna para kończyn. W przypadku odwrotnym mamy do czynienia z kontrgalopem.

Istnieją 4 rodzaje galopu:

 • galop zebrany – jest to nieco spowolniony bieg, który wykorzystuje się w ujeżdżaniu na czworoboku w celu wykonania niektórych figur,
 • galop roboczy – jest rytmicznym i równomiernym biegiem w naturalnym tempie zwierzęcia,
 • galop wyciągnięty – to najszybszy ze wszystkich odmian galopu, podczas którego koń jak najbardziej wydłuża nogi,
 • galop pośredni – to krok, w którym koń bardziej pracuje tylnymi nogami oraz grzbietem.

Cwał

Cwał to czterotaktowy i niesymetryczny chód. Jest odmianą galopu wyciągniętego i jest to najszybszy bieg, w którym nogi zwierzęcia stawiane są w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia. Następnie koń przechodzi w fazę lotu, podczas której żadna z kończyn nie dotyka ziemi.

Inochód

Inochód to chód dwutaktowy i symetryczny. Podczas inochodu koń unosi kończyny z tej samej strony ciała. Najpierw zwierzę stawia lewą przednią i lewą tylną nogę, następnie prawą przednią i prawą tylną.

U niektórych ras inochód występuje naturalnie i nie jest zależny od prędkości. Rzadko można spotkać je w polskich hodowlach.

Tolt

Tolt jest szybkim chodem czterotaktowym, w czasie którego przynajmniej jedna noga konia znajduje się na ziemi. Zwierzę stawia najpierw prawą przednią kończynę, następnie prawą tylną, lewą przednią i na koniec lewą tylną. W dłuższej perspektywie jest to chód męczący dla zwierzęcia, jednak dla jeźdźca bardzo wygody.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Koń ardeński 

Ardeński konik — potężny przedstawiciel koni zimnokrwistych. Sprawdź również: Koń falabella. Praktyczne Zastosowanie Konie z rasy Ardeny są głównie wykorzystywane do ciężkich zadań rolniczych....
Konie Tara
1 min czytania

Koń Falabella

Falabella to najmniejsza na świecie odmiana koni. Sprawdź także: Kuc szetlandzki.  Praktyczność Konie Falabella, ze względu na swoje wymiary, są zasadniczo zwierzętami kompanią. Mogą...
Konie Tara
54 sec read

Dodaj komentarz