Upadek z konia – co może się stać po upadku?

1 min czytania

Jazda konna grozi upadkiem, nawet jeśli w roli jeźdźca występuje bardzo dobrze wyszkolona osoba. Upadki są nieuniknione, ale można w pewnym stopniu zminimalizować ryzyko, jakie ze sobą niosą.  Uniknięcie skutków upadku podczas jazdy konnej jest możliwe dzięki odpowiednim wskazówkom – przeczytaj nasz artykuł i poznaj je!

Przygotuj się na upadek

Decyzja czy trzymać wodze w sytuacji, gdy upadek jest nieunikniony, musi być podjęta w ułamku sekundy. Jeśli kończysz jazdę w zamkniętym pomieszczeniu puszczenie wódz powinno być bezpieczne. Jeśli znajdujesz się na szlaku, możesz spróbować trzymać wodze. Lepiej jest jednak puścić je, aby uniknąć ciągnięcia konia lub zaplatania się wodzy, w przypadku gdy koń szarpie się lub bryka.

Jak bezpiecznie spadać z konia?

Jeśli wiesz, że spadniesz z konia, spróbuj uwolnić stopy ze strzemion. Najlepiej jest powoli opadać na pupę, podczas gdy koń stoi obok. Ochrona głowy i szyi powinna być priorytetem.

Jeśli sytuacja jest dynamiczna, spróbuj przetoczyć się przed nogami konia unikając zadeptania. Nie wystawiaj rąk aby powstrzymać upadek – raczej zwijaj się jak jeż.

Sprawdź też: Kłus konia.

Po upadku z konia

Przeprowadź szybką ocenę po upadku: sprawdź, czy nie ma kontuzji i sięgnij po pomoc, jeśli coś jest nie tak. Uspokoić siebie, towarzyszy i konia. Oceń przyczynę upadku, aby uniknąć ponownego popełnienia tego samego błędu.

Co robić, aby uniknąć upadku z konia?

Najważniejsze rady, by unikać upadku z konia to:

  • bądź świadomym jeźdźcem, spróbuj zobaczyć, co może wystraszyć konia,
  • wybierz konia, który odpowiada Twojemu poziomowi umiejętności,
  • sprawdź popręg lub pas jest zaciśnięty,
  • zachowaj właściwą pozycję w siodle,
  • naucz się wykonywać zatrzymanie awaryjne,
  • upewnij się, że siodło i strzemiona pasują do Ciebie.

Pamiętaj też o sprzęcie ochronnym. Noś kask jeździecki w celu uniknięcia poważnych obrażeń. Kamizelki ochronne zapewniają ochronę torsu. Rękawiczki natomiast dają dobry chwyt i chronią dłonie.

Przeczytaj też: Jakie są chody konia?

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz