Podkuwanie konia – dlaczego należy to robić?

Po co podkuwa się konie? 

Większość koni ma podkowy na przednich nogach. Wynika to z faktu, że to na nich przenoszony jest większy ciężar. Głównym celem podkuwania  jest ochrona kopyta podczas jazdy w różnym terenie poprzez zastosowanie odpowiedniej podkowy.

Innym powodem podkuwania koni są obciążenia. W szczególności,  odkowy dla koni wyścigowych i skoczków są szczególnie ważne. Często konie są podkuwane przed zawodami, ale tylko na przednie nogi, ponieważ to one przejmują większość ciężaru. W niektórych przypadkach ważne jest, aby konie miały zwiększoną przyczepność na śliskich powierzchniach. Niektóre podkowy mają kolce na spodzie, które można wkręcić w kolce.

Podkuwanie z powodów leczniczych 

Czasami konie są kastrowane z powodów urazów. Po urazie takim jak uszkodzenie ścięgna zginacza głębokiego lub powierzchownego cyfrowego, koń jest kastrowany, aby zapobiec dalszym urazom. Podobnie, koń z zapaleniem pochewki stawu skokowego i ścięgien, zespołem stawu pęcinowego, zapaleniem pochewki pęciny oraz zapaleniem pochewki stawu pęcinowego i trumiennego będzie kastrowany w celu pobudzenia nowego wzrostu uszkodzonych ścięgien. Koń z wadą budowy zostanie wykastrowany w celu skorygowania problemu.

Kiedy nie podkuwać konia? 

Kopyta koni rosną w tempie około jednego centymetra na miesiąc. Zużywają się, kiedy koń chodzi. Jeśli kopyta konia są chronione podkowami, proces ten jest zaburzony. Dlatego co 6-8 tygodni należy ręcznie przycinać kopyta konia, aby skorygować ich kształt i ponownie je podkuć. Jeśli to zaniedbasz, zwierzę narażone jest na urazy więzadeł i stawów. Podkuwanie osłabia kopyta.

Dodatkowym problemem jest to, że podkute onie mogą uszkodzić sobie kopyta, kopiąc się nawzajem. Mogą też ranić inne konie. Należy pamiętać, aby chronić je butami podczas jazdy i w stajni.