Podkuwanie konia – dlaczego należy to robić?

1 min czytania

Po co podkuwa się konie? 

Większość koni ma podkowy na przednich nogach. Wynika to z faktu, że to na nich przenoszony jest większy ciężar. Głównym celem podkuwania  jest ochrona kopyta podczas jazdy w różnym terenie poprzez zastosowanie odpowiedniej podkowy.

Innym powodem podkuwania koni są obciążenia. W szczególności,  odkowy dla koni wyścigowych i skoczków są szczególnie ważne. Często konie są podkuwane przed zawodami, ale tylko na przednie nogi, ponieważ to one przejmują większość ciężaru. W niektórych przypadkach ważne jest, aby konie miały zwiększoną przyczepność na śliskich powierzchniach. Niektóre podkowy mają kolce na spodzie, które można wkręcić w kolce.

Podkuwanie z powodów leczniczych 

Czasami konie są kastrowane z powodów urazów. Po urazie takim jak uszkodzenie ścięgna zginacza głębokiego lub powierzchownego cyfrowego, koń jest kastrowany, aby zapobiec dalszym urazom. Podobnie, koń z zapaleniem pochewki stawu skokowego i ścięgien, zespołem stawu pęcinowego, zapaleniem pochewki pęciny oraz zapaleniem pochewki stawu pęcinowego i trumiennego będzie kastrowany w celu pobudzenia nowego wzrostu uszkodzonych ścięgien. Koń z wadą budowy zostanie wykastrowany w celu skorygowania problemu.

Kiedy nie podkuwać konia? 

Kopyta koni rosną w tempie około jednego centymetra na miesiąc. Zużywają się, kiedy koń chodzi. Jeśli kopyta konia są chronione podkowami, proces ten jest zaburzony. Dlatego co 6-8 tygodni należy ręcznie przycinać kopyta konia, aby skorygować ich kształt i ponownie je podkuć. Jeśli to zaniedbasz, zwierzę narażone jest na urazy więzadeł i stawów. Podkuwanie osłabia kopyta.

Dodatkowym problemem jest to, że podkute onie mogą uszkodzić sobie kopyta, kopiąc się nawzajem. Mogą też ranić inne konie. Należy pamiętać, aby chronić je butami podczas jazdy i w stajni.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Koń Falabella

Falabella to najmniejsza na świecie odmiana koni. Sprawdź także: Kuc szetlandzki.  Praktyczność Konie Falabella, ze względu na swoje wymiary, są zasadniczo zwierzętami kompanią. Mogą...
Konie Tara
54 sec read

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz