Pielęgnacja konia 

1 min czytania

Posiadanie konia wiąże się z obowiązkiem jego pielęgnacji, aby zapewnić mu szczęście i zdrowie. Konie potrzebują kontaktu z ludźmi oraz innymi końmi. Utrzymanie konia wymaga czasu i pieniędzy – schronienia, wybiegu, regularnego czyszczenia, codziennego karmienia i pojenia oraz opieki medycznej. Niewłaściwe żywienie może mu bardzo zaszkodzić. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak kompleksowo pielęgnować swojego konia!

Bezpieczne otoczenie

Konie wymagają schronienia przed różnymi warunkami środowiskowymi. Stajnia, stodoła lub zagajnik to dobre opcje na schronienie koni. Jeśli konie są trzymane w małych boksach, muszą być codziennie wyprowadzane na pastwisko. Należy też sprawdzić czy na pastwisku nie rosną trujące rośliny.

Karmienie i opieka nad koniem

Stosując się do zasad żywienia koni, należy wziąć pod uwagę rodzaj paszy, jej ilość, charakter zwierzęcia, jego masę ciała i wzrost oraz rodzaj wykonywanej pracy. Posiłki powinny być podawane o stałych porach. Konie muszą mieć dostęp do świeżej wody oraz lizawki solnej. W przypadku, gdy konie spędzają czas na pastwisku, powinno się je karmić często. Natomiast te utrzymywane w stajni – dwa razy dziennie.

→→→ Przeczytaj też: Jak osiodłać konia.

Jakie są główne składniki diety konia?

Pasza objętościowa i siano to podstawy diety konia. Ustalenie odpowiednich ilości składników powinno być omówione z weterynarzem. Najważniejsze składniki dla konia to białka, witaminy i sole mineralne. Źródłem energii są tłuszcze, węglowodany rozpuszczalne, skrobia, włókno pokarmowe oraz białko.

Pielęgnacja

Pielęgnacja koni wiąże się przede wszystkim z regularnym wyczesywaniem sierści. Należy systematycznie sprawdzać i czyścić kopyta, aby uniknąć gromadzenia się w rowkach kamieni. Uważać należy na zabarwienie kopyt – bielenie może oznaczać grzybicę. Z tego powodu warto trzymać konia w suchym miejscu zamiast w błocie. W cięższych przypadkach pomoc weterynarza i odpowiednia terapia są niezbędne.

Zachowanie

Konie są społecznymi zwierzętami, które poruszają się po pastwisku w grupie i ustalają między sobą hierarchię. Podczas odpoczynku jedno ze zwierząt będzie czuwać na stojąco, w innych sytuacjach wszystkie konie będą jeść razem. Normalne jest, że konie czasem się gryzą, jednak jeśli zachowanie to staje się zbyt intensywne, należy rozważyć rozdzielenie ich.

→→→ Sprawdź też: Choroby koni.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz