Koń marwari – wygląd, charakter, cena

Marwari to eleganckie, smukłe i tajemnicze konie. Ta rasa jest rozpoznawalna dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi. Wyjątkowe, charakterystyczne zakrzywione uszy tej rasy są jej znakiem rozpoznawczym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tej rasy koni!

Konie marwari – opis rasy

Pochodzące z regionu Marwar (lub z Jodhpur) w Radżastanie na północnym zachodzie Indii konie rasy marwari mają zbliżone pokrewieństwo z rasą kathiawari, która również jest charakterystyczna ze względu na kręte uszy. Pochodzenie rasy marwari jest niejasne i otoczone jest wieloma legendami oraz przesądami. Wierzy się, że współczesne konie tej rasy pochodzą od wojennych rumaków Radżputów z regionów Marwar i Mewar, z domieszką krwi koni turkmeńskich i arabskich. Najbardziej prestiżowe stajnie zajmujące się hodowlą należały do władców i wojskowych, a konie były uważane za boskości, na których mogli zasiadać jedynie członkowie rodzin królewskich.

Konie rasy marwari były wykorzystywane w bitwach ze względu na ich wytrzymałość, zdolność do szkolenia, a także lojalność i odwagę. Ich budowa ułatwia poruszanie się po terenach pustynnych. Z koniami marwari związana jest legenda, zgodnie z którą mogły one opuścić pole bitwy tylko w trzech sytuacjach: po zwycięstwie, śmierci lub gdy wyniosły rannego żołnierza w bezpieczne miejsce.

Dzisiaj konie marwari stanowią ważny aspekt kultury swojego regionu i są wykorzystywane jako konie jeździeckie. Są one idealne do rajdów nazywanych „konnymi safari”, do ujeżdżenia (dzięki wysokiej akcji nóg) oraz do gry w polo.

Czytaj też: Koń fiordzki.

Koń marwari – wygląd

Marwari to rasa koni o wytwornej budowie i wzroście wynoszącym około 140-150 cm w kłębie. Ta rasa jest znana ze swojego przedłużonego grzbietu i obciętego zadu, wysokiej szyi oraz cienkich nóg z małymi kopytami. Marwari występują w różnych maściach, włącznie ze srokatą. Charakterystyczną cechą tej rasy są oczywiście skręcone uszy, które u niektórych koni stykają się na końcach. Konie tej rasy jest rzadko widywane poza swoim rodzimym krajem, głównie z powodu zakazu eksportu koni za granicę.Sprawdź też, czym charakteryzuje się koń Shire!