Koń izabelowaty

1 min czytania

Kolor konia izabelowatego to w istocie odcień kasztanowatego, ale jest jaśniejszy. Podstawowe kolory, takie jak kasztanowaty, kary lub gniade, są charakterystyczne dla rudej sierści zwierzęcia, a także grzywy i ogona — mogą występować w różnych odcieniach rudości, od jasnej po ciemno-, czerwoną lub nawet brązową. Grzywa i ogon konia izabelowatego są tej samej barwy co reszta ciała lub jaśniejsze — nie mogą być ciemniejsze, tak samo jak nie mogą występować czarne podpalania na kończynach.

Umaszczenie izabelowate, znane również jako palomino (to samo dotyczy nazwy rasy), jest w istocie odcieniem kasztanowatym, ale jaśniejszym. Kalibrację tego oświetlenia zapewnia jedna kopia genu Cream. Prezentuje ona gamę barw od złotej po czekoladową. Grzywa i ogon, podobnie jak w przypadku podstawowego umaszczenia, mają kolor kłody lub są od niej jaśniejsze. W przypadku umaszczenia izabelowatego rozróżnia się kilka odcieni. Najpopularniejszym jest palomino (kłoda o wyjątkowo jasnym odcieniu, z ogonem i grzywą znacznie wybielonymi — aż do bieli). Pozostałe odcienie to złoty izabelowy (złocisty) i masłowy (jasnożółty).

Sprawdź również: Koń gniady.

Izabelowaty koń — odkryj historię rasy palomino

Ta rasa, o gorącym temperamencie, wywodzi się od koni iberyjskich. Początkowo konie izabelowate, pochodzące ze stadniny należącej do królowej Izabeli w Hiszpanii, zostały przewiezione do Meksyku, a potem trafiły do Stanów Zjednoczonych. Nazwa rasy jest hołdem dla jej wielkiego entuzjasty, oficera Juana de Palomina, który bezgranicznie podziwiał jej wygląd, wszechstronność i niezrównany charakter.

Struktura i ubarwienie

Koloryzacja tych koni nie skrywa żadnych zaskoczeń, akceptowane jest tylko jedno odcienie — izabelowate. Wysokość w kłębie tych zwierząt waha się od 143 do 163 cm. Mają one głowę o prostym profilu z pełnymi ekspresji ciemnymi oczami. Ich grzbiet jest solidny, a kończyny delikatne, nie mają szczotek pęcinowych. Kopyta są zawsze jasne. Grzywa i ogon izabelowatych koni również muszą być bardzo jasne — dopuszcza się jedynie do 15% ciemnych włosów. Jeżeli koń jest zbyt ciemny, nie można go wpisać do rejestru hodowlanego.

Cechy charakterystyczne rasy

Te stworzenia wykazują dużą inteligencję, z łatwością i entuzjazmem przyswajając nowe zdolności. Mimo że czasami mogą wykazać pewną dozę temperamentu, zazwyczaj są delikatne i przyjacielskie, a ich nadzór jest stosunkowo prosty. Niemniej jednak potrzebują doświadczonego opiekuna, który posiada pewność siebie i rozumie, jak z nimi postępować, aby osiągnąć oczekiwany rezultat bez stresu i przemocy.

Palomino — wszechstronność

Głównym zastosowaniem Palomino jest udział w wystawach, w których te konie są prezentowane w trzech kategoriach (stock, riding, pleasure), a także w powożeniu i jako konie do jazdy. W wyścigach również osiągają znakomite rezultaty. Ta rasa jest niezwykle uniwersalna, z łatwością dostosowując się do różnorodnych zadań, które im powierzono.Poczytaj także: Maści konia poznaj podstawowe.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Koń srokaty

Hodowanie tych koni nie jest prostym zadaniem. Wielu entuzjastów piebaldów, którzy pragną źrebaka od swojej jednobarwnej klaczy, i pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do...
Konie Tara
1 min czytania

Koń ardeński 

Ardeński konik — potężny przedstawiciel koni zimnokrwistych. Sprawdź również: Koń falabella. Praktyczne Zastosowanie Konie z rasy Ardeny są głównie wykorzystywane do ciężkich zadań rolniczych....
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz