Jak ubrać się na konia?

Jazda konna to ciekawa przygoda, hobby lub styl życia. Aby odnosić jedynie pozytywne doznania podczas jeżdżenia, należy stosować się do zasad dotyczących odpowiedniego stroju jeździeckiego. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj jego nieodłączne elementy!

Jak się ubrać na jazdę konną

Każdy, kto zamierza jeździć konno, bez względu na doświadczenie, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie buty, czapsy, rękawiczki, spodnie, nakrycie głowy i inne istotne elementy.

Buty

Buty koniecznie muszą mieć płaską i twardą podeszwę, a także niewielki obcas. Dobrym wyborem są skórzane, zapinane na rzepy półbuty o usztywnionej pięcie. Unikać należy z kolei butów sportowych z miękką podeszwą, sznurowanych oraz z podeszwą typu „traktor”.

Czapsy

Są to zakładane niczym cholewka na łydkę skórzane ochraniacze. Są one istotnym uzupełnieniem do obuwia w typie półbutów. Dostępne są do kupienia w sklepach jeździeckich.

Rękawiczki

Rękawiczki muszą być skórzane lub specjalne jeździeckie. Ważne jest ich właściwe dopasowanie. Unikać należy klasycznych rękawiczek z materiału oraz zimowych wykonanych z wełny.

Spodnie

Spodnie muszą sięgać do kostek i dobrze przylegać do nóg. Koniecznie należy unikać grubych szwów. Najlepszym wyborem są typowe spodnie jeździeckie, które stanowią wydatek rzędu od 100 do 300 zł. Na początek można też zakładać elastyczne spodnie dresowe (np. legginsy), ale spodnie jeansowe, sztruksowe oraz krótkie spodenki są wykluczone.

Nakrycie głowy

Jako nakrycie głowy dla jeźdźców służy toczek z zapięciem pod szyją albo specjalny kask jeździecki.

Pozostałe niezbędne części ubioru

Do pozostałych, ważnych elementów ubioru jeźdźca należą:

  • bawełniana koszulka (t-shirt)
  • wygodna bielizna z bawełny,
  • podkolanówki bądź wysokie skarpety,
  • ciepła bluza lub bezrękawnik.

→→→ Sprawdź także: Jak osiodłać konia.