Ile kosztuje utrzymanie konia w stajni?

2 min czytania

Koszty utrzymania konia nie są zawsze jednakowe. Konie są uważane za dostojne i majestatyczne zwierzęta, jednak wymagają także wiele troski ze strony właściciela. Na cenę ich utrzymania wpływ ma kilka czynników. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jakich!

Ile kosztuje koń? Od czego zależy cena konia?

Kupujący konia powinni wiedzieć, że cena jest uzależniona od kilku czynników. Obejmują one:

 • wiek konia,
 • rasę konia,
 • umaszczenie;
 • płeć;
 • ogólny wygląd,
 • przeznaczenie,
 • temperament,
 • przodków i linie, z których wywodzi się zwierzę,
 • dotychczasowe sukcesy.

Konie z Janowa Podlaskiego są bardzo popularne i były sprzedawane na licytacjach za wysokie ceny, a także często doceniane przez najbogatszych i sławnych ludzi, wśród nich The Rolling Stones. Ta polska stadnina jest słynna przede wszystkim z hodowli linii arabskich. Cena koni z tej stadniny często przekraczała 100 000 zł, choć konie trafiały do nabywców głównie do celów rekreacyjnych.

Koń do jazdy – cena

Cena konia do jazdy jest niższa niż arabskich pełnokrwistych. Wynosi od 5 000 zł do 20 000 zł i różni się w zależności od wieku, temperamentu i poziomu wyszkolenia. Młode konie są tańsze niż starsze, które są już ułożone. Osoby niedoświadczone powinny skupić się na tych drugich.

Koszt koni przeznaczonych do sportu jest zazwyczaj wyższy niż innych. Charakteryzują się one niepokornym temperamentem, lecz po odpowiednim szkoleniu potrafią szybko nawiązać relację ze swoim opiekunem. Najlepszym sposobem na sprawienie, aby koń czuł się dobrze jest codzienna obecność opiekuna i troskliwa opieka.

Utrzymanie konia – na czym ono polega?

Utrzymanie konia wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. W Polsce znajduje się wiele stajni, gdzie można trzymać swojego wierzchowca. Kompleksowa opieka nad koniem obejmuje: regularne karmienie, czyszczenie oraz udostępnianie odpowiedniego poziomu ruchu.

Konie uwielbiają ruch i codzienne przejażdżki są dla nich relaksem. Nie można kupić konia tylko i wyłącznie do stajni. W przypadku chorych osobników sytuacja wygląda inaczej.

Ile kosztuje utrzymanie konia?

Utrzymanie konia zależy od warunków. Ci, którzy dysponują własnym gospodarstwem, nie muszą martwić się o stodołę i pożywienie. Konie są roślinożercami, więc mogą pastwić się na łące przez większość roku. Smakołyki dla koni obejmują marchewkę, suchy chleb, jabłka i cukier (należy uważać z tymi produktami). Koszt utrzymania konia pod kątem podstawowego wyżywienia to ok. 200 zł miesięcznie. Miesięczny koszt utrzymania konia w wynajmowanej stajni może sięgać nawet 2000 zł. Opłata ta pokrywa:

 • pielęgnację,
 • wyżywienie,
 • czyszczenie boksów,
 • wyprowadzanie konia, które zapewnia mu codzienną dawkę ruchu.

Na ostateczną cenę za utrzymanie konia w stajni wpływa też:

 • jej lokalizacja,
 • liczba posiadanych koni,
 • wielkość boksu,
 • współdzielenie przestrzeni z innym koniem
 • dodatkowe aktywności.

Dodatkowe wydatki po zakupie konia

Utrzymanie konia wiąże się nie tylko z odpowiednim lokum i wyżywieniem, ale także z opieką weterynaryjną w postaci szczepień, których koszt to ok. 100 zł. Odrobaczanie to dodatkowe 50 zł. Do prawidłowej dbałości o konie potrzebny jest też sprzęt jeździecki, co oznacza dodatkowe koszty.

Wydatki na kowala i ubezpieczenie

Struganie kopyt to zabieg, który wykonuje się rzadko i stanowi dodatkowy koszt utrzymania. Koszt ten waha się od 50 do 150 zł za kopyto. Wielu właścicieli decyduje się także na ubezpieczenie konia, gdzie z kolei cena będzie zależna od określonego limitu ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz młodsze osobniki, musisz je wyszkolić, co może być kosztowne (kilka tysięcy).

Może zainteresować Cię też: Podkuwanie konia – dlaczego należy to robić?

Podsumowanie – ile kosztuje koń?

Utrzymanie konia w stajni kosztuje około 1000 zł miesięcznie. Możliwe jest trzymanie go we własnym gospodarstwie, lecz do tego potrzebne są odpowiednie warunki. W posiadanie konia wliczone są duże wydatki trzeba więc upewnić się, że będzie na nie stać.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz