Cob irlandzki – charakter i wygląd

1 min czytania

Cob irlandzki to rasa koni o wyjątkowej urodzie i potężnej budowie ciała, które zdobyły popularność wśród Romów w dziewiętnastowiecznej Anglii. Nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale też są cenione za swoje zdolności do ciężkiej pracy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak wygląda cob irlandzki oraz jaki jest jego charakter!

Cob irlandzki – opis

Rasa Cob Irlandzki, zwana również Tinkerem, jest często mylona z angielskim Cobem ze względu na ich podobne cechy. Niemniej jednak, Cob Irlandzki charakteryzuje się większą solidnością budowy ciała i spokojniejszym temperamentem. Ta rasa koni jest niezwykle wszechstronna, idealna do długich spacerów, jazdy konnej czy pracy w zaprzęgu – czyli zastosowania, do którego pierwotnie została przystosowana.

Cob irlandzki – charakter

W dzisiejszych czasach, cygańskie wozy, które ciągną Tinkery są coraz rzadszym widokiem. Nie oznacza to jednak, że ta rasa przestała być wykorzystywana. Irish cobs są teraz często stosowane w prywatnych stadninach, gospodarstwach agroturystycznych oraz hodowlach. Jeżeli szukasz idealnego konia do nauki jazdy, irish cob to doskonały wybór.

Gdy Romowie poszukiwali idealnej rasy koni, brali pod uwagę fakt, że najczęściej to dzieci zajmowały się końmi w ich obozach. Dlatego nie dziwi, że jednymi z najważniejszych cech irish coba są spokój i opanowanie. To właśnie te cechy sprawiają, że rasa ta jest powszechnie wykorzystywana w turystyce konnej i hipoterapii.

Cob irlandzki – wygląd

Cob irlandzki to rasa koni, której oficjalnego uznania dokonano w latach 90. XX wieku, a zawdzięcza się to dwóm amerykańskim entuzjastom koni. Byli oni oczarowani charakterystycznym wyglądem coba irlandzkiego. Samodzielnie dotarli do członków społeczności cygańskiej, którzy zajmowali się hodowlą tych koni, a następnie sformułowali jednolity standard rasy. Według tego standardu, cob irlandzki ma dużą głowę z lekkim garbem na nosie, mocną szyję, szerokie ramiona i szeroki, beczkowaty tułów.

Cecha charakterystyczna to mocny, nieco ścięty i wyraźnie zaznaczony zad. Tinker ma mocne, dobrze umięśnione nogi. Jego kopyta są solidne i szerokie, niczym reszta ciała. Wysokość tinkera w kłębie wynosi między 135 a 150 cm.

Istnieją dwa typy coba irlandzkiego: cięższy, pociągowy i lżejszy, przeznaczony do jazdy. Tinker może mieć różne umaszczenia. Najczęściej spotyka się konie srokate, ale wśród rasy coba irlandzkiego spotkać można także Tobiano karosrokate, kasztan, ciemnogniade, ciemnokasztanowe, bułane, myszowate, siwe jabłkowite i inne.Czytaj też: Koń Shire.

Koń haflinger 

Haflingery to konie, które powstały z połączenia czterech różnorodnych ras — bośniackiej, nordyckiej, huculskiej i arabskiej czystej krwi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są często...
Konie Tara
2 min czytania

Ile waży koń? 

Masa ciała konia jest wynikiem wielu zróżnicowanych czynników. Stanowi to wartościowe narzędzie do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przy pomocy specjalistycznych metod i urządzeń możliwe...
Konie Tara
1 min czytania

Koń holenderski 

KWPN, czyli Królewski Holenderski Koń Gorącokrwisty, jest potomkiem koni zimnokrwistych, takich jak groninger oraz gelderländer. Groninger jest rasą gorącokrwistą o nieznacznej wielkości, zasłynął jako...
Konie Tara
1 min czytania

Dodaj komentarz