Wilka

Wilka

Mam na imię Wilka, choć czasem mówią o mnie Kłaku, ze względu na stale zmierzwioną i trudną do ujarzmienia grzywę. Jestem klaczą rasy huculskiej, urodzoną 2 listopada 2007 roku w Pcimiu. Nie wiem dlaczego wszyscy się uśmiechają, gdy słyszą tą nazwę ;-). Moi rodzice to Wilczek i Lola.

Konie huculskie zostały wyhodowane na terenie Bukowiny oraz Karpat Wschodnich. Nazwę swoją wywodzą od górali ruskich - Hucułów, ludności o specyficznej kulturze, dla których konie odgrywały zasadniczą rolę w życiu codziennym. Pierwsza wzmianka pisemna o koniach huculskich pochodzi z 1603 roku, gdzie autor opisuje je jako doskonałe konie górskie, wspaniale sprawdzające się w najtrudniejszych warunkach, odporne na choroby i ciężkie warunki atmosferyczne, mało wymagające co do paszy, jak i warunków bytowania.

Jako koń rasy huculskiej jestem silna (mogę udźwignąć ciężar nawet 120 kilogramów), mam wielkie serce i charakter. Do jego ukształtowania Wilkaprzyczyniło się to, iż moi przodkowie nigdy nie tracili kontaktu z człowiekiem.

Hucuły są łagodnymi i pojętnymi zwierzętami. Ja bardzo szybko się uczę i jestem szkolona do pokazów kaskaderskich. A to nie łatwa sztuka!

Jestem bardzo aktywną klaczką, nadająca się dla osób, które opanowały podstawy jazdy konnej. Choć dosiadają mnie także całkiem początkujący jeźdźcy. Nie mogę wtedy jednak zaprezentować swoich wszystkich umiejętności i możliwości. W tereny chodzę często jako koń czołowy. Do mnie należy odpowiedzialne zadanie, jakim jest kontrolowanie drogi i regulowanie tempa. Biorę także udział w rajdach konnych i na mecie, po przebyciu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu kilomentów z jeźdźcem na grzbiecie, mam bardzo dobre wyniki czasowe i kondycyjne. To się nazywa krzepa! Lepsza ode mnie w rajdach jest tylko Idrys, nie wiem jak ona to robi, ale cóż ja mam inne zalety ;-).


Zobacz kilka moich fotek