Koniologia ;-)Śniadanie, obiad i kolacja

Konie niezależnie od tego, czy żyją na pastwiskach, czy na wolności, jedzą przez cały czas, po trochu. Mają bowiem bardzo mały żołądek w porównianiu do masy ciała. Ich układ pokarmowy pracuje tym lepiej im mniejsze porcje dostaje. W stajni konie dostają trzy posiłki złożone z pasy treściwej (zjadają ją szybko i ze smakiem) oraz paszy objętościowej (do skubania w ciągu dnia). Pasza treściwa to przede wszystkim owies. Do owsa można dodać otręby, zmieloną kukurydzę, mesz (ugotowane siemię lniane), jęczmień lub pszenicę. Pasza treściwa może mieć postać granulek lub pachnącego muesli, które przypomina twoje płatki śniadaniowe. Pasza objętościowa to trawa, siano i słoma. Słomą wyściela się także boksy, by koniom było wygodnie. Czasem zastępuje się ją trocinami lub torfem.

Konie nie podsiadają też woreczka żółciowego, który np. u człowieka magazynuje produkowaną przez wątrobę żółć, pozwalającą na trawienie tłuszczów. Konie jako roślinożercy nie potrzebują jej gromadzić, bo tłuszczów po prostu nie jedzą. Również częste jedzenie po trochu, o czym było wyżej, powoduje że tego "magazynu" nie potrzebują. Jednak, jak już też wiecie, konie muszą jeść po trochę cały czas, nawet dzień niejedzenia może wyrządzić szkody w "końskim" organiźmie.


Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania?


1. Które zdanie jest fałszywe?

 1. Konie mają duże żołądki i wystarcza im jeden posiłek raz dziennie.
 2. Konie mają niewielkie żołądki i jedzą małe porcje przez cały dzień.


2. Pasza treściwa to:

 1. owies i siano,
 2. jabłka i kostki cukru,
 3. owies z dodatkiem otrąb i zmielonej kukurydzy.


3. Pasza objętościowa to:

 1. czekoladowe muesli,
 2. trawa, siano i słoma,
 3. marchew i trawa.


Odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b


Powrót do menu KoniologiaPrzysmaki – mniam, mniam

Konie, tak jak dzieci, uwielbiają nagrody i smakołyki. Jednak nie wszystko, co lubisz ty i co lubią twoi koledzy, jest odpowiednie dla koni. Czekolada jest dla koni niezdrowa, w większej ilości nawet trująca. Także świeży chleb i cukierki musujące mogą im zaszkodzić i spowodować ból brzucha, czyli kolkę. Konie jedzą tylko chleb suchy – tak suchy, by łatwo było go złamać w rękach. Najlepszą nagrodą są słodkie, soczyste owoce i warzywa: jabłko, marchewki i buraki. Lubianą przez konie przekąską podczas pracy jest kostka cukru. Są również specjalne końskie „cukierki”, dobre na każdą okazję. Jednak zawsze ważny jest umiar – łakoci nie powinno być za dużo.


Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania?


1. Smakołyki zdrowe dla konia to.

 1. czekolada i żelki,
 2. świeży chleb,
 3. jabłka, marchewki i buraki.


2. Konie nie powinny jeść:

 1. cukierków musujących i czekolady,
 2. suchego chleba,
 3. jabłek i kostek cukru.


3. Które zdanie jest fałszywe?

 1. Konie są większe od dzieci, mogą zatem jeść dużo słodyczy.
 2. Konie uwielbiają łakocie, jednak ważny jest umiar – co za dużo, to niezdrowo.


Odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b


Powrót do menu KoniologiaCzy konie często chorują?

Niestety tak. Najczęściej ma to związek z brzuchem i nogami. Konie mają inny przewód pokarmowy niż my. Ponieważ konie nie potrafią wymiotować, wszystko, co zjedzą, muszą strawić i wydalić. Również nieodpowiednie jedzenie – zepsute lub niezdrowe. Kiedy w żołądku i jelitach zbierze się za dużo gazów, konia boli brzuch, czyli ma kolkę. Kolka może być lekka i szybko minąć lub bardzo ciężka i doprowadzić do śmierci. A nogi? Koń bardzo ich potrzebuje, bo stworzony jest do biegania. Gdy któraś noga boli, koń kuleje. Nie można wtedy na nim jeździć, a i on sam nie powinien za dużo biegać. A koń, który nie może biegać, nie jest szczęśliwy.


Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania?


1. Czy konie często chorują?

 1. Nie, przecież mówi się: zdrowy jak koń.
 2. Tak, konie to dość delikatne zwierzęta.
 3. Tak, ale tylko wtedy, gdy się zestarzeją.


2. Koń ma kolkę, gdy boli go:

 1. noga,
 2. brzuch,
 3. ząb.


3. Które zdanie jest prawdziwe?

 1. Kolki zazwyczaj szybko mijają.
 2. Niektóre kolki są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do śmierci konia.


Odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b


Powrót do menu Koniologia
>>Poprzednia strona<<                    >Następna strona<