Koniologia ;-)


Jadę całkiem szybko! Galop

Galop jest szybszy niż stęp i kłus. Można nim jeździć w pełnym siadzie lub w półsiadzie. Na początku łatwiejszy jest półsiad. Opierając się na strzemionach, unosimy biodra i pochylamy wyprostowane plecy, równolegle do szyi konia. W tej pozycji miękko podążamy za ruchem konia. W galopie zwierzę najpierw stawia dowolną nogę tylną, potem dwie nogi po przekątnej, na koniec nogę przednią prowadzącą. Galop to chód trzytaktowy: trzy ruchy (trzy takty) składają się na jeden krok. Zależnie od tego, którą nogę koń stawia jako ostatnią, galopuje na lewą lub na prawą nogę. Koń powinien galopować zgodnie z kierunkiem jazdy (np. na lewą nogę, gdy jedzie w lewo).


Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania?

1. Galop to:

 1. Tempo, z jakim rano należy podążać do szkoły.
 2. Chód konia, szybszy niż stęp i kłus.
 3. Chód słonia, gdy się zdenerwuje.


2. Galopujemy:

 1. Jak kto potrafi, byle szybko.
 2. O ile uda się nam utrzymać w siodle.
 3. W pełnym siadzie lub w półsiadzie.

3. Dokończ zdanie

Ze względu na sposób stawiania przez konia nóg, galop to chód ….


Odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. trzytaktowym


Powrót do menu Koniologia
Pomoce jeźdźca

Ten, kto chce samodzielnie prowadzić konia, musi opanować trzy tak zwane pomoce: prawidłowy dosiad, działanie ręki i działanie łydki. Dosiad to pozycja ciała jeźdźca na koniu. Odpowiednio napinając mięśnie brzucha, pleców i pośladków, mówimy koniowi: „Idź wolniej” lub „Stój”. Działanie łydki to nacisk z dwóch stron oznacza: „Idź szybciej”, silny z jednej strony: „Skręć w bok”. Działanie ręki powinno być delikatne. Wodze trzymamy pewnie, ale nie ciągniemy ich zbyt mocno. Pociągnięte z wybranej strony to komunikat: „Idź w tę stronę”; lekko ściągnięte: „Stój” lub „Uwaga, zaraz cię o coś poproszę”.


Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania?

1. Ściskając lekko łydkami boki konia, mówimy mu:

 1. „Idź szybciej”.
 2. „Stój”.
 3. „Skręć w prawo”.


2. Kiedy lekko ściągamy wodze, mówimy koniowi:

 1. „Idź szybciej”.
 2. „Stój”.
 3. „Skręć w prawo”.

3.Wybierz trzy tak zwane pomoce jeźdźca

działanie ręki/ anglezowanie/ dosiad/ cmokanie/ gwizdanie/ działanie łydkiOdpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. działanie ręki/dosiad/działanie łydki


Powrót do menu Koniologia


>>Poprzednia strona<<