Jeździec odznaczony


91. Jak poprawnie nazywamy kolor sierści konia?
Ubarwienie konia nazywamy umaszczeniem (maścią).

92. Jakie znasz podstawowe maści koni?
Podstawowe maści koni to maść kara, kasztanowata, gniada i siwa.

93. Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?
Koń gniady ma okrywę włosową ciała koloru brązowego, w odcieniach od ciemnobrązowej do jasnej, zaś grzywa i ogon są koloru czarnego. U koni gniadych również najczęściej kończyny poniżej stawu nadgarstkowego i skokowego są koloru czarnego.


94. Czym różni się maść kasztanowata od maści gniadej?
Maść kasztanowata to brązowo-żółte lub rude zabarwienie sierści, przy czym grzywa i ogon są tej samej lub jaśniejszej barwy, nigdy czarnej. Natomiast w maści gniadej sierść na głowie i tułowiu jest barwy brunatnej o różnym natężeniu i odcieniach, a grzywa i ogon są zawsze czarne.

95. Co to są odmiany?
Odmiany są to białe, czasem nakrapiane plamy występujące na głowie, kończynach, rzadziej na innych częściach ciała, np. na brzuchu. Białe plamy występują w miejscach, gdzie skóra jest nie pigmentowana (koloru jasnego, lekko różowego).

96. Co to jest latarnia na głowie konia?
Mianem latarni określamy dużą białą odmianę na głowie konia, obejmującą oczy i nozdrza (praktycznie całą część twarzową).

97. Jaki sposób utrzymywania koni jest dla nich lepszy – w boksach czy w stanowiskach?
Utrzymywanie koni w boksach jest bez porównania lepszym rozwiązaniem, ze względu na komfort i swobodę, jaka jest pozostawiona zwierzęciu. Ponadto przebywanie w boksie jest o wiele bardziej bezpieczne dla konia.

98. Co powinno znajdować się w każdym boksie?
W każdym boksie powinien znajdować się żłób do zadawania paszy treściwej oraz poidło automatyczne, względnie uchwyt umożliwiający bezpieczne umocowanie wiadra ze świeżą wodą pitną. Ponadto zalecane jest umocowanie uchwytu do lizawki solnej, do której koń powinien mieć swobodny dostęp. Nie powinno się natomiast stosować drabin ani koszy na siano, które powinno być podawane na ziemi.


99. Co może być dla koni niebezpieczne w stajni?
W stajni trzeba bardzo starannie wystrzegać się jakichkolwiek wystających ostrych przedmiotów, niezabezpieczonych kratami okien oraz przewodów elektrycznych, które mogłyby znaleźć się w zasięgu konia. Ponadto zagrożenie sprawia nieporządek i bałagan, który w razie niebezpieczeństwa utrudnia ewakuację i sprzyja np. rozprzestrzenianiu się ognia.

100. Na co trzeba zwracać uwagę umieszczając kilka koni w sąsiadujących boksach?
Konie sąsiadujące ze sobą powinny być dobrane pod względem płci oraz wzajemnych sympatii. Nie należy stawiać ogierów obok klaczy oraz koni, które się wzajemnie nie tolerują.

101. Jakie znaczenie ma regularne dbanie o czystość ściółki w boksie?
Czysta i obfita ściółka jest jednym z najwaźniejszych warunków komfortu konia w stajni. Sprzyja łatwemu utrzymaniu konia w czystości i zapobiega powstawaniu wielu schorzeń wynikających z braku higieny w stajni.

102. Jakie konsekwencje dla zdrowia konia może mieć brudna ściółka?
Najczęstszą konsekwencją przebywania koni na brudnej, mokrej ściółce jest powstawanie schorzeń strzałki kopytowej (tzw. gnicie strzałek), stany zapalne skóry w okolicy koronek, pęcin i nadpęci – tzw. gruda oraz niekiedy schorzenia górnych dróg oddechowych wywołane nadmiarem amoniaku w powietrzu.

103. Jakie materiały najczęściej stosuje się jako ściółkę dla koni?
Jako ściółkę najczęściej stosujemy słomę (żytnią, pszenną, owsianą), trociny, specjalne granulaty syntetyczne.104. Co uzasadnia stosowanie trocin jako ściółki?
Ścielenie trocinami najczęściej stosuje się w przypadku koni, które z różnych powodów są na diecie i niewskazane jest zjadanie przez nie zbyt dużej ilości słomy. Ponadto trociny wskazane są dla koni cierpiących na alergie.

105. Dlaczego stosowanie ściółki z trocin może być niekorzystne?
W naturze konia leży stałe poszukiwanie i pobieranie pokarmu, brak takiej możliwości (jaką daje ściółka ze słomy), powoduje u konia nudę, która często jest źródłem wielu niekorzystnych nałogów stajennych.


Powrót do wyboru pytań
>>Poprzednia strona<<                    >Następna strona<