Angol Spirit

Mam na imię Angol Spirit, choć mój pan mówi na mnie Młody. Pewnie dlatego, że jestem najmłodszym mieszkańcem stajni. Urodziłem się 25 marca 2009 roku. Jestem wałachem pełnej krwi angielskiej, a moi rodzice to Roulette i Angola Gay.

Ponieważ rasa, do której należę, wywodzi się z Wielkiej Brytanii, niektórzy uważają, że moje imię też kojarzy się z Anglią lub co gorsze z nieco pogardliwym określeniem jej mieszkańców. Jeśli jednak rzuci się okiem na moje drzewo genelogiczne, to okaże się coś zupełnie innego. Moja mama ma na imię Angola Gay, moja babcia Angola (a to nazwa państwa w Afryce), moja prababcia miała na imię Abisynia (a to też stara nazwa obecnej Etiopii, również afrykańskigo państwa). Nie wiem skąd w mojej rodzinie takie zamiłowanie do Afryki, może dlatego, że niektórzy uważają, iż mieszkają tam najszybciej biegające dwunożne istoty, czyli ludzie. A my konie pełnej krwi angielskiej jesteśmy obecnie najszybszymi końmi na świecie. Na krótkich dystansach możemy osiągać szybkości 70 km/godz. Nasz wyścigowy temperament jest bardzo widoczny na otwartych przestrzeniach.

Rasa koni pełnej krwi angielskiej to jedna z ras koni gorącokrwistych, potocznie nazywanych folblutami (od niemieckich słów voll - pełny, blut - krew) lub anglikami. Wszystkie konie tej rasy wywodzą się od trzech ogierów orientalnych, które przybyły do Anglii w pierwszej połowie XVIII wieku. Jednym z nich był mój praprapra........dziadek Godolphin Barb. Przybył on do Anglii w 1728 r. i zamieszkał w stadninie w Cambridgeshire, gdzie pracował jako koń roboczy. To własnie tam mieszkała także klacz o imieniu Roxana, którą chciano wyswatać z ogierem Hobglobinem. Roxana jednak wolała Godolphina. Z tej miłości narodził się ogier Lath, który zajmował poczesne miejsce w czołówce koni wyścigowych. Tak to właśnie powstała rasa, która rozpowszechniła się na całym globie, wywierając wielki wpływ na niemalże wszystkie rasy obecnie hodowanych koni sportowych.

Konie rasy angielskiej selekcjonowane są w kierunku dzielności wyścigowej, tj. maksymalnej szybkości w cwale i użytkowane w wyścigach płaskich, wyścigach z przeszkodami, skokach przez przeszkody. Wyróżniają się lekką budową ciała, długimi kończynami, sierścią o delikatnym, krótkim włosie. Charakterystyczną cechą jest skośnie położona łopatka, która umożliwia większą szybkość w galopie. Czyli mamy wszystko to, co pozwala nam być wspaniałymi wierzchowcami, odnoszącymi sukcesy na torach wyścigowych.

Również i ja, wyposażony w te geny oraz wykształcenie konia sportowego, jestem rumakiem o niezwykłym przyspieszeniu :-). Może też stąd wziął się drugi człon mojego imienia - Spirit. Słowo to oznacza w języku angielskim ducha, ale również energię, werwę, a tych mi nie brakuje. Przy stajni, w której się urodziłem i wychowałem, był tor wyścigowy, na którym mogłem rozwijać swoje możliwości. Tutaj, w Tarze, takiego toru nie mam ale zawsze mogę pokazać co potrafię podczas wypadów w teren lub na pastwisku. Razem z moim nowym panem szykujemy się także do sportowych rajdów konnych i wtedy będę mógł ujawnić w pełni swoje zdolności! HURRRRRA!


Zobacz kilka moich fotek